Asla Pes Etmeyen Bir Dede: Deshun Wang

Asla Pes Etmeyen Bir Dede: Deshun Wang

O “En Çekici Büyükbaba” lakaplı bir dede. O bir 80 yaşında model. O zamana meydan okuyan adam. O asla pes etmeyen bir adam. O Deshun Wang.

Deshun Wang, 80 yaşında insanlara ilham kaynağı ve idol olmuş bir kişi ve müthiş bir hayat hikayesi var.

Çin’de oyunculuk ve modellik gibi dış görünüşün çok önemli olduğu işlerle uğraşan ve son derece aktif bir yaşam süren 80 yaşındaki Wang Deshun, yaşlılık konusundaki tüm tabuları yıktı. “Yaşınızı doğa belirler ancak kafa yapınızı siz” “Çok geç olduğu düşüncesi pes etmenize sebep olmasın” sözleriyle yaşlılığa yönelik algıyı değiştirdi.

Deshun Wang, yaşlılığın zayıflık, hastalık ve umutsuzluk ile eş anlamlı olmaması gerektiğinin göstergesi ve insanların ilham kaynağı olabilmiş bir kişi.

“En Çekici Büyükbaba” lakabı ile podyumlarda boy gösteriyor. Bu kadar kısa sürede ünlü olmasının sebebi ise 50 yaşından sonra spora başlaması ve 79 yaşında podyuma çıkması.

Deshun Wang‘in hayatı, yaşlılığa dair basmakalıp yargılara ve “geç kalmışlık” hissine adeta savaş açıyor.

Hayat hikayesindeki kesitlerde ilginç.

1936 yılında Çin’in Shengyang kentinde dünyaya gelen Wang, 14 yaşında tramvay sürücüsü olarak çalışmaya başladı.

Wang “Oyunculuğu, şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve enstrüman çalmayı seviyordum. İş yerindeki müzik grubuna katıldım. Daha sonra bu konularda ücretsiz dersler aldım, askeri bir fabrikada çalışmaya başladıktan sonra da fabrikanın sanat topluluğuna katıldım” sözleri ile sanat aşkını da ortaya koyuyor.

24 yaşında tiyatro aktörlüğü yapan Deshun, 44 yaşında İngilizce öğrenmeye başlamış.

49 yaşında ise pandomim topluluğunu kurdu. Daha sonra ise Beijing’e seyahat ederek “Beijing Avaresi” ünvanını aldı.

İlk kez spor salonu ile tanışması ise 50 yaşında olmuş. Her gün düzenli olarak 3 saat spor yapıyor.

Deshun Wang, günde üç saat çalışıyor. Bedenini ve zihnini iyi durumda tutmaya çalışmak için sürekli yeni şeyler deniyor.

80 yaşındaki Deshun Wang, yaşlı insanların hayatta eğlenceli ve ilginç şeyler yapmaktan vazgeçmemeleri gerektiğini ifade ediyor. Çocukluğundan bu yana sporla hep ilgilendiğini ve her gün yüzdüğünü vurgulayan Wang “Sabah saatleri benim öğrenme zamanlarım. Kitap veya haberleri okuyorum. Daha sonra evimin yakınlarında bir spor salonunda spor yapıyorum” ifadelerini kullanıyor.

49 yaşındayken bir canlı heykel olmak isteyen ve sekiz yıl sonra bu hayalini gerçekleştiren Wang, geçen yıl da Pekin’deki bir defilede üstsüz olarak boy gösterdi. Wang “Herkes istediği kadar hayatını değiştirebilir. Önemli olan bir amacın olması. Kafa olarak sağlıklıysan, ne yaptığını biliyorsun demektir” sözleriyle başarının anahtarını vermekte. Wang; “Her zaman gizli kalmış bir potansiyelinizin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yeni bir şey denemek için çok geç olduğu düşüncesi aklınıza gelir gelmez, onu derhal kovun” diyerek asla pes etmeyen karakterini ortaya koyuyor.

Onun başarıya götüren hayat felsefesi şu: Sizden başka hiç kimse başarılı olmanızı engelleyemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*