Denizlerin ardından

Denizlerin dalgasıyım

Ben halkımın kavgasıyım

Yarınların sevdasıyım

Yenilmedim ki

52 yıl önceydi bir hikâye bittiği gün bin hikâyeler başladı. 68 kuşağının pırıl pırıl 3 yıldızı kaydı kayarken de nice yeni kuşaklara adeta çoban yıldızları gibi doğdular. Onların vatan millet sevgisi darağacında son buldu. Bu vatan sevgisi başka kalplerde büyüyerek devleşti. Kanla sulanarak kurulmuş TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ilelebet payidar kalabilmesi için mücadele verdiler.

Sevr anlaşması ve mandacılık gibi sömürge formülleri yeniden gündeme gelmesin diye canlarını verdiler. Mustafa Kemal ATATÜRK cumhuriyeti bu gençlere emanet etmişti. Onlar aldıkları emaneti savundular. Emperyalist güçlerin niyetlerini iyi okumuşlardı. Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN ölümünden sonra bütün emperyalist güçler Kurtuluş Savaşındaki büyük yenilginin intikamı için kolları sıvamışlardı. Marshall yardımları vb. planlarla savaşta cephede yenemedikleri TÜRKLERİ psikolojik savaşlarla, ekonomik savaşlarla yıkma planları sahneye konmuştu. Bu durumda Denizler, Hüseyinler, Yusuflar bu planları bozmak için aldıkları emaneti korumak için mücadele verdiler. Fikirleri ile gençleri arkadaşlarını aydınlatarak EMPERYALİZME HAYIR dediler.

6.Filoya “Go Home” dediler. Başka ülke askerlerinin postalları altında topraklarımız çiğnenmesin, kirlenmesin diye tek yürek tek yumruk oldular. Bir kez emperyalizme karşı durulmazsa yakamızı bırakmayacaklarını biliyorlardı. Sanki bu günleri görüyorlardı. Yanlış politikalarla bugün tarım, hayvancılık bitme noktasına gelmiş. Saman bile ithal ediyorsak bu hain planları çook önceden Deniz Gezmişler görmüşlerdi. Evet, bu 3 fidanın planlanan sonları yaklaşırken hiç korkmadan düşüncelerini savunmaya devam ettiler. İdam mahkûmu olmalarına sebep olan vicdansızların attığı imzalarla bu fidanlar topraktan koparıldı. Her idam mahkûmuma son dileği sorulup yerine getirilirken bu 3 fidanın son vasiyetleri bile yerine getirilmedi.

Onları idama mahkûm eden zihniyet onlardan o kadar çok korkuyorlardı ki mezarlarının bile yan yana olmasına müsaade etmediler. Bu 3 fidan bu hayattan koparılırken nice fidanlar topraktan başını güneşe doğru kaldırarak denizler, Yusuflar ve Hüseyinler ölmez dediler adeta. Mukadder anne, Selver anne ve Mediha annenin yüreğine evlat acısı düşerken emperyalist güçlerinin dudaklarında sinsi zafer gülücükleri vardı muhtemelen. Emperyalist çok sevinmeyin bir denizler gider bin denizler gelir. Ka

nla sulanarak kurtarılan bu aziz topraklar son Türkün kanı toprağa düşmeden elde edemeyeceksiniz. ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ M.KEMAL ATATÜRK.  

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE şiarıyla hep yaşayacaktır.

Bana neyler zalim felek

Ben ölmedim ki, ben ölmedim ki

Bana neyler zalim felek

Ben ölmedim ki, ben ölmedim ki

Suna ÜLGER

Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı

Kaynak: https://www.okurmedya.com/yazar/suna-ulger/denizlerin-ardindan-114-kose-yazisi

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*