Dünyanın En Tehlikeli Hayvanı!

Dünyanın En Tehlikeli Hayvanı!

Ne kadar doğrudur bilinmez ama acı ve bir o kadar ironik bir gerçek.

Almanya’da bir hayvanat bahçesinde “Dünyanın en tehlikeli Hayvanı” bölümü vardır ve içeriye girdiğinizde karşınıza ilk ayna çıkar..!

Hayatımızda ve çevremizde olup bitene baktığımızda bu sözün doğru olduğunu kabul etmemek mümkün değil.

Kedi ve köpek diye tabir ettiğimiz birbirinin en can hasmane varlığı olarak gördüğümüz bu canların bile birbirleri ile iyi geçindiklerini, birbirlerine yardımcı olduklarını, annesiz kalan yavruları kendi yavruları olarak kabul edip emzirdiklerini görüyoruz.

İnsan denilen varlık ise nasıl bir yetişme tarzı ve eğitimle büyüdüyse artık her türlü kötülüğü görüyoruz ve görmeye devam ediyoruz. İnsan artık her yerde. Her yer tehlike ve her yer suç mahalli. Tecavüze uğrayan ve istismar edilen çocuklar, dövülen öldürülen kadınlar, gasp edilen nineler, dövülen anne ve babalar… Sayın sayabildiğiniz kadar.

Kötülük bitmiyor. Havamız kirleniyor, çevremiz betonlaşıyor. Rant için, zenginlik için, rahat yaşamak için. Rahat yaşamak için bizim rahatımız kaçırılıyor.

Halbuki nüfusunun yüzde 99,2’sinin Müslüman olduğu ülkemizde bir gariplik, tezatlık var. Müslüman elinden, dilinden emin olunan kişi olması gerekirken bu kadar rezaletlerin yaşanması bazı şeylerin sorgulanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Önemli olan insanlığı bilmek ve vicdanlarda insan olabilmek ve insan kalabilmektir. Avrupa medeniyeti diye bahsedilende temel insan hakları ve özgürlükleri değil mi?

Çevreye, hayvanlara, tabiata ve insana duyarlılık denilince aklınıza şu anda hangi medeniyet geliyor? Doğu medeniyeti mi batı medeniyeti mi? Doğudan batıya gitmek isteyen, bu uğurda ölümü dahi göze alan binlerce insan varken, batıda yaşayan hatta ülkemizi öven insanlar bile doğuya gelmiyorlar?

Soruya daha da somutlaştıralım. Hangi ülkede yaşamak istersiniz? Suudi Arabistan, Irak, İran, Suriye, Katar? Yada Finlandiya, Norveç, Almanya, Kanada?

Bir yerlerde hata yapıyoruz. İnsanlığımızı keşfettiğimiz ve bulduğumuz gün her şey çok güzel olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*