Düşünme Gücü

Düşünme gücü…

İnsanı diğer canlılardan ayran en önemli özellik düşünme yeteneği.

Düşünebilmenin ne kadar önemli olduğunu ancak düşüncesiz yada düşünce gücüne sahip olmayan insanları gördüğünüz zaman daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Günlük hayatımızda gördüğümüz düşünceli ve zarif hareketler istisnasız herkesin hoşuna gider. Düşünce insanın hayatına tat ve renk katmaktadır. Dünyayı ve hayatı çekilmez yapan ise düşüncesiz insanların varlığı ve eylemleridir. Düşüncesizce yere atılan bir izmaritle ormanların kül olması misali gibi.

Maalesef dünyamız düşüncesiz insanların yada sadece kendini düşünen bencil insanların varlığı ile artık daha yaşanmaz haldedir. Düşüncesizce sulara atılan atıklar, çöpler. Piknik yaptıktan sonra geride bırakılan çöp yığınları. Havaya salınan fabrika atıkları vs vs.

Düşünceli nesiller yetiştirmek sağlıklı ve huzurlu toplum için çok önemlidir. Geleceği kuracaklar da eğitimli, donanımlı, bilgili, düşünceli gençlerin varlığına bağlıdır. Düşünmeden kastın kendini düşünme (bencillik) olmadığını, geleceği ve gelecek nesilleri düşünmek olduğu da aşikardır. Bu zihniyete sahip nesiller yetiştirmedikten sonra ne yaşanabilir bir çevreden ne de huzurlu bir toplumdan bahsetmek mümkün değildir.

Bu gerçeği Konfüçyüs ne güzel ortaya koymuştur. “Düşünme olmaksızın öğrenme, emek kaybıdır. Öğrenme olmaksızın düşünme ise tehlikelidir.”

Belki de anahtar söz: Oku. Öğren. Anla. Düşün. Uygula.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*