En Zengin Ülkelerin Halkları

En Zengin Ülkelerin Halkları

En büyük zenginlik kanaat ve iktisattır. İsraf etmemek ne büyük bir hazine olduğunu elimizdekileri kaybettiğimizde anlıyoruz.

İnsanlar, toplumlar ve devletler iflas edebilir, batabilir, yıkılabilirler. Ama onları ayakta tutan dinamik olan “mücadele ve milli ruh” tekrar harekete geçirilirse yeniden ayağa kalkar, şahlanır ve zirveye tırmanabilirler.

Ekonomik olarak batmamak, sıkıntı çekmemek ve ilerlemek için her zaman kanaate ve iktisada yani tutumlu olmaya ihtiyaç vardır. İmkanlar ne kadar çok olursa olsun, iyi değerlendirilmez ve israf edilirse kaçınılmaz sonla karşılaşılacaktır.

En zengin ülkelerin halkları, en tutumlu yaşayanlardır. İşte bir örnek; Stockholm‘de bir otel banyosunda, ilginç bir not. “Lütfen traştan sonra jiletinizi çöpe atmayın, yanda bir kutu var oraya bırakın, bir tek jiletle dahi olsa, İsveç çelik sanayisine yardımcı olun”.

Kainatta hiçbir şey kuralsız değildir. Sanki bir matematik gibi aynı şeyler aynı sonucu her zaman verir.

Daha dün denilebilecek kadar yakın bir zamanda büyük bir yıkımdan çıkmış, taş taş üstünde kalmamış ülkelerden Almanya ve Japonya örneğinde olduğu gibi. Milleti için yaşayan ve çalışan milli ruh ile hareket ederek yine bugün dünyada söz sahibi olmuşlardır.

Bugün ülkemize baktığımızda israfın önlenemediğini, kaynakların yeterli verimlilikte kullanılamadığını üzülerek görmekteyiz. Denizlerimiz, sularımız, rüzgârımız, güneşimiz, çöplerimiz vs verimli kullanılmayı ve ekonomiye kazandırılmayı bekliyor.

İsraf sadece elimizdekilerin kullanılmasıyla değil, kullanmayı ihmal ettiklerimizle de olur.

Kullanılması ihmal edilen her şey de bir nevi israftır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*