Geleceğin Etik Dünyası

Geleceğin Etik Dünyası

Toplumları ayakta tutan etik değerlerdir.

 Etik değerler; kanunlar tarafından sınırları belirlenmiş davranışların dışında kişinin, toplumun kendisine olan güven ve beklentisine uygun olarak hareket edebilmesidir. Etik değerler toplumsal düzeni kazanabilmek için kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gereken ilkelerdir.

Etik değer, sadece insanın kanunlara uyması değil, toplumun menfaatlerinin korumasını adına yazılı ve sözlü değerlere uymasını ifade etmektedir.

Toplumu dizayn eden yönetici ve iktidardır. Bir koç bir sürüyü, bir komutan bir orduyu sevk ve idare eder. Halk önderlerin, başkanların söz ve eylemlerine bakarak vaziyet alırlar.

Meşhur sözdür: Balık baştan kokar.

Türkiye’miz çok önemli zamanlardan geçiyor. Ekonomik sıkıntı her geçen gün artarak devam ediyor. Belki de dibe vuracağız.

Nasıl ki kara gün kararıp kalmaz ise, her kışın bir baharı, her gecenin bir sabahı varsa her inişin de bir çıkışı vardır.

Elbette Türkiye bu çıkmazdan da çıkmasını bilecektir. Ama belki de bunun için en önemli husus etik değerler olacaktır.

Artık toplum etik değerlere, sorumluluk duygusuna sahip ilkeli idareci ve siyasetçiler istiyor. Halka hesap veren ve şeffaf bir idare isteniliyor. Bunları taşımayan, taşımak istemeyen yöneticiler toplumun baskısı ile silinip gidecekler, yerlerinde oturamayacaklar. Kitaplarda ve mevzuatta yer alan şeffaf, demokratik, hesap veren, sorumluluk duygusu taşıyan, çevreci, insancıl, ilkeli, eşitlikçi ve özgürlükçü kavramlar lafta kalmayacak ve uygulanmaya başlayacak.

Kim olursa olsun bunun önüne geçemeyecek ve önünde duramayacak. Kim bu değerlerin uygulanmasına karşı çıkarsa devrilip gidecek.

Artık toplum yalancı, fırıldak, dün ak dediğine kara, kara dediğine ak diyen, yalaka, etnik ve dini kökenci, rüşvetçi, yolsuz, adam kayırmacı, adam sendeci, iltimascı, sülaleci, ballı maaşlı yönetici ve başkanlar istemiyor.

Bunu artık dünya istiyor. Dünya da arınmaya başladı.

Alın size çok güzel bir toplum tepkisi ve arınma, temizlenme örneği.

Yer: Ukrayna.

Ukrayna’da devrik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in eski partisinin üyelerinden olan ve Rusya yanlısı olarak bilinen milletvekili Vitaly Zhuravsky, parlamento binası önünde protestocu bir grup tarafından çöp kutusuna atıldı.

Göstericiler, milletvekilinin çöp kutusundan çıkmasına bir süre izin vermedi.

Eylemciler, eski hükümet döneminde birçok tartışmalı yasanın kabul edilmesine öncülük eden Zhuravsky’i ülkede kan dökülmesine neden olmakla suçluyor.

Ukrayna’da geçen hafta da Odessa şehrindeki bir grup genç, rüşvet aldığı ve yolsuzluk yaptığı iddia edilen Sosyal Sigortalar Fonu Müdürü’nü çöpe atmıştı. (Basından)

Dünya pisliklerini temizliyor ve Türkiye’de bu sürece girmiştir. Nasıl ki Ukrayna’da olduğu gibi rüşvetçiler çöpe atılıyorsa, Türkiye’de etik değerlere sahip çıkarak, ilkesiz, sorumsuz yönetici ve başkanları tarihin çöp kutusuna geri yüklemesi olmadan atacaktır.

İşte o zaman, Türkiye çıkmazdan çıkacak ve yeniden güneş gibi dünya muvazenesinde yerini alacaktır.

O özlenen günlerin bir an önce gelmesi isteğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*