İşte Bir İhanet Daha!

İŞTE BİR İHANET DAHA!

İhanetin üniversitelerdeki kolu!

Liyakatsiz ve bağnaz kişileri göreve getirip üniversiteleri orta dereceli okul seviyesine indiren anlayışın yaptığı bir ihaneti ibretle okuyun…

Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu, Ankara Tıp Fakültesi’nde asistan iken doktorasını bitirmek üzereymiş. Astım hastalığı hakkında bir tez hazırlamış hocalarına sunmuş.

Bölüm başkanı olan hocası tezi herkesin gözü önünde çöpe atmış.

O çöpe atılan tezi birkaç yıl sonra tıp dünyasının üç büyük bilimsel dergisinden birinde yayınlanmış.

Ankara ona doçentliğini vermediği için Finlandiya’da Doçentlik unvanı alan ilk yabancı olmuş.

Finlandiya’da bakteri çalışmaları yaparken Bilkent Üniversitesi Rektörüne ve Genetik Bölümüne başvurarak “Gelin bunu birlikte yapalım, patenti Türkiye’ye ait olsun” önerisini yapmış.

Gelen yazılı yanıtta “Başka işiniz mi yok, siz galiba iş arıyorsunuz” deyip kabul etmemişler.

Türkiye’de yüzüne bakılmayan, tezi herkesin gözleri önünde çöpe atılan Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu gerçek bir Türk hanımefendisi. Finlandiya’da doçentlik unvanını alan ilk yabancı.

Önümüzdeki yıllarda da kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin, patenti yüzlerce milyon dolar değerinde önemli bir buluşu açıklanacakmış.

Dünya çapında tanınan ve buluşlarının patent değeri yüzlerce milyon Dolar olan böylesi büyük bir bilim adamını Türkiye tanımıyor,

Türk yetkililerden aldığı tek bir tebrik bile olmamış. Bilim dünyasında ona “Türklüğünden vazgeç, daha çok parla, dünyada şöhret ol” diye akıl verenlere o inatla “Türklüğümden asla vazgeçmem” demeye devam ediyor.

Türk olması her yerde kendisi için büyük bir sorun olmuş.

Finlandiya’da Türk olduğundan hiç biz zaman söz edilmemiş.

Vatandaşlık başvurusu bile yapmamış ama O’nu hep Finli gibi tanıtmışlar dünyaya. Mesela NASA’ya gittiğinde, Finlandiya’nın tüm gazeteleri “NASA’ya giren ilk Finli” diye başlık atmışlar.

Başarılı bilim insanlarının bulunduğu dünya çapında bir törene çağrılmış. Bu törene elinde Türk bayrağı ile gittiğinde, elindeki Türk bayrağını alıp Finlandiya bayrağını taşımasını istemişler. Bu olay çok ağırına gitmiş.

Finlandiya Hükumeti buluşunu bilim dünyasına açıklamak üzere Neva Çiftçioğlu’nu New York’ta bulunan dünyanın dört büyük laboratuvarından biri olan Cold Spring Harbor Laboratories’e göndermiş.

ABD’li bilim adamları kendisine, ”Bak sana hiç kimse sahip çıkmıyor, sen neden hâlâ Türk olmakta ısrar ediyorsun?” diye soruyorlar.

Bu üzücü olaydan sonra Türk milletine soruyorum;

Ne zaman akıllanacaksın?

Ne zamana kadar hırpalanıp aşağılanacaksın?

Ne zamana kadar sana öz vatanında parya muamelesi yapacaklar?

NOT: Bütün bunlardan sonra Türkiye’ye dönüp burada çalışmak istemiş ama kimse onu kabul etmemiş.

Kaynak: https://twitter.com/PalaBiyikRak84/status/1642572401643847681

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*