Müspet Hareket Edebilmek

MÜSPET HAREKET EDEBİLMEK

Müspet (yapıcı) hareket ile menfi (yıkıcı) hareket gece ile gündüz gibidir. Birisi ne kadar aydınlık ise diğeri o kadar karanlıktır.

Çevremizdeki insanlara baktığımızda bunun örneklerini bol miktarda görürüz. Müspet hareket eden insanların her şeye pozitif yaklaştıkları ve çevrelerine enerji verdiklerini görürsünüz. Her zaman iyimser ve ümitlidirler. Menfi hareket eden insanlar ise tam tersine her şeye negatif yaklaştıkları ve çevrelerinin enerjilerini bitirdiklerini görürsünüz. Her zaman kötümser ve her zaman karamsardırlar.

İnsanları geliştiren ve başarıya götürün tutum ise pozitif olmalarıdır. Karamsarlık ve ümitsizlikle yaşayan insanlar ise hayattan zevk alamayan, başarılı olamayan insanlardır.

Ümitle ve pozitif düşünceyle başarıya koşulur.

İnsanımızı pozitif düşünceye sahip insanlar olarak yetiştirmeliyiz.

Müspet ve menfi hareket eden insanlar arasındaki farklılığı en güzel resmeden hikâyelerden birisi:

Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına ” Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın?” demiş. “Resmin yanına bir de kırmızı kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma” diye ilave etmiş. Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş. Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş. Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş. Yeniden yapmış. Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş. Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş.

Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş. Usta ressam şöyle demiş: “İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde, onlardan müspet, yapıcı, olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi.”

Kıssadan hisse de bizlere.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*