Pandemi

Pandemi

Artık gündemiz COVID-19 yani Korona.

Çin’den tüm dünyaya yayılan salgın artık Pandemi boyutunda.

Nedir Pandemi?

Pandemi: Tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel ad.

Tüm dünyada alarm seviyesi en üst düzeye çıkartılmış durumda. Ülkemizde de peşi peşine tedbirler ve kararlar alınıyor.

Şu aşamadaki en önemli slogan ve çağrı: Evde Kal.

Sağlık Bakanı tarafından Twitter sosyal medya hesabı üzerinden Korona ile ilgili bilgileri paylaşmakta.

Türk Tabipler Birliği, korona virüsü vakalarının Sağlık Bakanlığı’nın resmi web adresinden cinsiyet, yaş ve şehirlerine göre açıklanmasını ve açıklanan rakamların buzdağının görünen kısmını temsil ettiğini açıklamış durumda. Sahiden neden resmi bir şekilde Sağlık Bakanlığının internet sayfasında hangi şehir, yaş ve cinsiyetine göre vakaların olduğu açıklanmaz? Neden bu gizlilik?

Evde kal çağrıları ile bu sorun çözülebilir mi? Mümkün değil. Peki, yapılması gereken nedir?

Her şeyden önce topluma işin ciddiyeti anlatılmalı. Rakamlar sürekli güncellenmeli ve TTB’nin istediği şekilde duyurulmalı. Bilim adamlarının görüş ve çağrılarına uyulmalı, sorun şeffaflık ve bilimsellikle yönetilmelidir.

Pandemi ile mücadele de; toplumun tamamının sorumluluk alarak topyekün mücadelesi ile başarılı olmak mümkün. Yoksa halka ellerinizi iyi yıkayın ve sosyal mesafenizi koruyun, evde kal’ın çağrıları yapılarak çözülme şansının fazla olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bizim insanımız bize bir şey olmaz mantığı ile hareket edip tedbirini almamakta.

Evde kal çağrılarına birçok insanımız uyarak kendi ohal’ini ilan edip kendisini karantinaya çekse de birçok insanımız hala sokaklarda (işi olmadığı halde) dolaşmakta ve gezmektedirler. Evde kal’an insanımız bir süre sonra sokağa çıktığında bu taşıyıcılara bulaşacak ve evde kal çağrısının hiçbir faydasını görmeyecektir.

Ancak şok bir karar bu halkı kendine getirir. Salgının ciddiyetini anlatır. O da sokağa çıkma yasağı. Tüm ülkelerin yaptığı gibi en az 15 günlük bir sokağa çıkma yasağı getirilmeli.

Siyasi oterite, STK’ların ve konunun uzmanı kişilerin çağrılarını göz ardı etmemeli. Ve tüm dünyada yapıldığı gibi geç olmadan sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.

Bu yapılmadığında “evde kal” yerine “hayatta kal” demek zorunda kalabiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*