Şehr-i Emin

Şehr-i Emin

Seçim sathı mailine girdiğimiz şu günlerde gündem oldukça hareketli. Özellikle CB-Başkanlık seçimi herkesin gündeminde.

Her gün adayları TV kanallarında görmek mümkün. Artık onlar evimizin içinde, bizden birileri.

Birde bizi doğrudan ilgilendiren hizmetleri ayağımıza getiren belediyeler ve belediye başkanlarımız var. Her ne kadar CB-Başkanlık kadar gündem olmasalar da.

Belediye Başkanı halk için ne anlam ifade eder? Belediye Başkanları nasıl olmalı? İşte benim perspektifimden belediye başkanı profili.

Belediye başkanları, eğer bağımsız olarak aday olmadıysalar bir siyasi partiden belediye başkan adayı olarak seçime girmekte ve seçilmektedirler.

Siyasi partiler, demokrasinin olmazsa olmazlarından ve halka hizmet etmek isteyenler için mecburi uğrak yeri.

Ancak yerel yönetimlerde ise durum biraz farklılık arz etmektedir. Çünkü bir belediye başkanı seçildiği andan itibaren kendisine oy versin veya vermesin şehrin tüm insanlarına hizmet etme noktasındadır.

Nitekim çoğu belediye başkanlarının mazbatasını alarak makamına oturduğunda ilk yaptıkları şey yakalarındaki parti rozetini çıkartarak, tüm şehrin belediye başkanı oldukları konusunda açıklama yapmak olmaktadır.

Gerçekten güzel ve sorumluluk taşıyan bir davranış.

İşte bu ve benzeri nedenlerle tüm halkına hizmet etmekle yükümlü, siyaset üstü bir konumda bulunması gereken belediye başkanları, kendisine güvenilerek emanet edilen o makamlarda bulunmaları ve şehri de temsil etmeleri nedeniyle şehr-i emin (şehrin güvenilir insanı) olarak da anılmaktadırlar.

Seçilen belediye başkanları “Şehrin Emini (Şehrin Güvenilir İnsanı)” olarak halk tarafından seçilmiş olduklarından, seçim öncesi bir siyasi partinin mensubu olan başkanların parti rozetlerini yakalarından ve düşüncelerinden çıkartarak herkesin belediye başkanı ve Şehrin Emini olduklarını göstermeleri ve siyasetten uzak durmaları gerekmektedir.

Hele hele belediyenin imkânlarını kılı kırk yararak harcamak zorundadırlar.

Kendilerine verilen oyun ve gösterilen güvenin emanetçisi olmanın sorumluluğu ile kaynakları doğru ve yerinde kullanan, şeffaf, halkın içinde halktan biri olarak çalışan, herkese eşit hizmet anlayışı ile hareket eden başkanlardır ki işte biz onlara Şehr-i Emin diyoruz.

Ne kadar çok ihtiyacımız var Şehr-i Eminlere…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*