Sen Terörist misin? 

Sen Terörist misin? 

Bir ülkenin dış dünyada ki görünen yüzü, aynası; insan hizmetlerinde çalışanların hizmetlilerin söz ve davranışları ile ortaya çıkmaktadır.

İnsan hizmetlerinde çalışanların kalitesi, eğitimi ile milyarlarca lira ile yapılamayacak bir tanıtımı yapmak mümkün. Olumlu anlamda da olumsuz anlamda da.

İşte böyle olumsuz bir tanıtım maalesef yakın zamanımızda yaşandı. Ve hafızalara ve medyada taksi şoförünün (kim bunu şoför yaptıysa artık) turiste söylediği “Sen Terörist misin?” sözü yansıdı. Tam bir rezillik. Tam bir skandal. Tam bir eğitimsizlik. Tam bir aymazlık. Tam bir insan hizmetleri rezaleti. Tam bir denetimsizlik. Tam bir ahlaksızlık. Tam bir kokuşmuşluk. Tam bir zihinlerdeki pislik duyguların dışa yansıması. Tam bir iğrençlik.  Sayın sayabildiğiniz kadar… Hepsi mevcut.

Olayı kısaca hatırlayalım. Hepimiz TV ekranlarında bu sahneyi gördük. Önce olayın failini (O.K) bir analiz edelim: Ekranda kılığı kıyafeti bozuk, saçı sakalı karışmış, konuşması bozuk şiveli, ne dediği dahi tam anlaşılmayan, insani nezaket diye bir şeyden haberi olmayan, eğitimsiz, müşteriye nasıl davranılır bilmeyen, müşterisine hayvan muamalesi ve yolunacak kaz muamelesi yapan, dirsek atan, İstanbul’a neden ve niçin geldiğini sorgulama cesarete gösteren ve sorguya çeken, müşterisi konuşmayınca darp eden, polise şikayet etmekle tehdit ve para sızdırmaya çalışan, zorla bahşiş (bana göre gasp) isteyen bir tip.

Basına yansıdığı kadarı ile olay şöyle;

“Senegal’den Türkiye’ye gelen Ousmane Alyly isimli turist, Atatürk Havalimanı’ndan Aksaray’a gitmek için ticari bir taksiye bindi. Taksiye bindiği esnada sürücüden taksimetreyi açmasını isteyen Ousmane Alyly ile sürücü arasında tartışma yaşandı. Sürücünün taksimetreyi açmayarak ödemeyi dolar üzerinden istemesi üzerine tartışma büyüdü.

Bunun üzerine sürücü, aracına aldığı Ousmane Alyly’e hakaret yağdırarak, şiddet uyguladı. Yol boyunca turisti taciz eden taksici, “Sen terörist misin, cami bombalamaya mı geldin buraya” diyerek aşağıladı.

Kendisine hakaretler yağdırarak, terörist diyen sürücüden rahatsız olan Ousmane Alyly, taksiciden aracı durdurmasını istedi. Ousmane Alyly’in tüm ısrarlarına rağmen taksiyi durdurmayan ve Aksaray’a kadar Ousmane Alyly’e hakaretler yağdıran sürücü, Aksaray’a geldiğinde ise ödemeyi istedi. Taksimetrede 48 lira yazdığı için 100 lira veren Ousmane Alyly, para üstünü istedi. Sürücü ise para üstünü verme karşılığında 10 lira bahşiş istedi. Turistin direnmesine karşı ısrarla bahşişi isteyen sürücü, alamayacağını anlayınca para üstünü vererek uzaklaştı.

Yaşadıklarını cep telefonu kamerasıyla kaydeden Senegalli turist, polis merkezine giderek taksiciden şikayetçi oldu.

O.K. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesinde, “Biz sohbet ettik kötü bir şey söylemedim. Suçlamaları kabul etmiyorum” dediği öne sürüldü. Görüntülerde her şey ortada. Benim dikkatimi çeken bir husus var ki bu çok önemli. O.K’nın turisti sen terörist misin diyerek korkutmak istemesi. Bu kişide nasıl bir beyin var, nasıl bir kafasında kültür oluşmuşsa, neler okumuş neler dinlemişse, terörist ifadesi hemen aklına gelmiş ve korkutmanın yolunu bulmuş. Kafa içindeki pislik dışa vuran eylemlerden belki daha kötü. O.K sohbet ettim diyor. Sohbette tehdit var, darp var, korkutma var, gasp var, şantaj var, insanın özel hayatına müdahale var, sorguya çekme ve hesap sorma var. Önyargıyla suçlu ilan etme var. Var da var.

Olay kısaca böyle. Olayın sonrasında ise duyarlılık ve olması gerekenler yapıldı. Yetkililer ve ilgililerin tutumları bir ölçüde de olsa yüreğimize su serpti. Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, aracına aldığı Senegalli turiste hakaret eden taksicinin çalışma ruhsatının iptal edildiğini ve ihraç edildiğini açıkladı. Mahkeme tarafından da Türkiye’nin gündemine oturan, milletimize bu iğrençliği yaşatan taksici tutuklandı.

Taksici aynı zamanda görüntüleri izleyen başka taksiciler tarafından darp edildi. Elbette ki ne kadar suçlu da olsa bir insanın darp edilmesi doğru bir şey değil. Ancak bir insan düşünün onun yüzünden binlerce bu işi yapan, ekmeğini kazanan kişinin mesleği karalanmış oluyor. Zaten taksici esnafının kamuoyundaki itibarı maalesef yerlerde. İyice yerin dibine sokan bu iğrençlikleri yaşatanların cezası verilmeli ama yöntem dövme mi olmalı. Bence yöntem afişe etme, içlerindeki çürükleri ayıklama olmalı. Ama asıl mesele tüm kamuoyuna yansıyan birçok olaya rağmen taksi esnafının içinde bu çürük yumurtaların varlığını koruyor olması. Tüm ilgililer bir araya gelip her önüne gelenin şoförlük yapması engellenemez mi? Bu kişilerin kılık kıyafeti, saçı sakalı düzetilemez mi? Şivesi ve konuşması bozuk, nezaketi olmayanlar düzeltilemez mi? Bu eğitimler verilip bunlar bir sertifikaya bağlanamaz mı? Kendi içlerinde habersiz denetimler yapılamaz mı? Hem eğitimle hem denetimle bu sektör olması gereken kalite ve düzeye getirilemez mi?

Elbette ki mümkün. Yeter ki istenilsin ve üzerinde çalışılsın. Kanaatimce böyle bir çalışma yapılmasından en başta EGM olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ve özellikle de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın memnun olacağını ve her türlü desteğin verileceğine inanıyorum.

En büyük desteği de halkımız, tüketicilerimiz verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*