Tasarruf Tedbirleri Her Yerde Olmalı

Tasarruf tedbirleri her yerde olmalı.

Ülkemiz zor günlerden geçiyor.

Pek dinlendirilmese de sıkıntı her yerde hissediliyor. Doların ateşinin düşmemesi de bu sıkıntının üzerine benzin döküyor.

İşte bu süreçte ekonomi yönetimi her alanda fedakârlık ve tasarruf yapılması gerektiği yönünde peşi peşine açıklamalar yapıyorlar. Sıkıntı olsa da olmasa da ülkemiz için fedakârlık yapmamız şart.

Ne kadar rahat olursak olalım imkânlarımızı yerinde kullanmamız, israf etmememiz, lükse kaçmamız lazım.

Devletin yapması gereken kamudaki tasarrufların yanında birey ve sivil toplum kuruluşlarının da tasarrufu ön planda tutmaları gerekiyor. Ancak maalesef bazen öyle haberler okuyoruz ki, pes dememek mümkün olmuyor.

İşte size son örnek:

Şeker İş Sendikası Başkanı İsa Gök’e 1 milyon liralık yeni makam aracı alındı. Kamuoyundan daha doğrusu sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine başkanın yaptığı açıklama ise daha da feceat: “İşçilerin aidatıyla alındı, işçiler açısından problem değil. Uçak sevmediğim için aynı tip arabaya biniyorum. Hem hızlı hem sağlam araba olması önemli. Keşke almasaydım”

İşçinin alın terinden kesilerek yada verilerek alınan o aidatlar emanettir. Emanet olduğu içinde rahat rahat kullanabileceğiz bir durum söz konusu değildir.

Şeker İş Sendikası başkanının tavrı ve davranışı sadece bir örnek. Kötü bir örnek. Zaten araban var ne diye 1 milyon gibi astronomik bir parayla yeni bir araba daha alıyorsun. Bu parayla üyelerine sağlayabileceğin imkanları hiç hesapladınız mı? İşçiyi temsil etmeniz sizi bu şekilde rahat davranmaya hak verir mi? Sorular bitmez.

İşte toplum olarak esas meselemiz budur. Eğer bu toplum kalkınacaksa 7 den 77 ye tasarruflu olmamız lazım. Bu bir anlayış ve yaşam tarzı haline getirmemiz lazım. Bu işin ülkenin ekonomik durumuyla hiçbir zaman ilgisi olmamalı. Yani ekonomimiz sıkıntılı olduğu zaman değil tam tersine en güçlü olduğumuz zamanda dahi tasarrufu ihmal etmemeliyiz.

Ülkesini seven herkesin gerek bireysel anlamda gerekse sivil toplum anlamında tasarrufa azami riayet etmesi gerekir. Unutmamak lazım. Kanaat en büyük hazinedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*