Ticaret Bakanlığının Sistemi Nerede?

Ticaret Bakanlığının Sistemi Nerede?

Fahiş fiyatlarla mücadele Ticaret Bakanlığının en önemli çalışma alanlarından.

Ticaret Bakanlığı; Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılması, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla bir sistem kurulacağı öngörüsüyle bir yasal düzenleme getirdi.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapan Yönetmelik 7 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin 12/Ç maddesinden sonra eklenen madde ile; Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.

Bu düzenleme ile Ticaret bakanlığınca belirlenen sisteme 200 Şube üstü zincir marketlere satışa sunduğu ürünler ile şubelerine ilişkin verileri sisteme girmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Yani yükümlülük konulmuştur. Veri aktarımının ne şekilde yapılacağını Ticaret bakanlığı zincir marketlere bildireceği de belirtilmiştir.

Bu kapsama (200’den fazla şube sayısı) A101, Bim, Carrefoursa, Ekomini, Hakmar, Happy Center, Migros, Seç Market, Şok Market giriyor.

Ticaret Bakanlığının Sistemi nerede?

Aradan geçen 1,5 yılı aşkın bir sürede böyle bir sistemi, sisteme veri giren zincir marketleri ve verilerin nasıl girileceğini gösterir bir yönergeye rastlayamadık.

Bu yönetmeliğe eklenen hüküm yayınlandığı tarihten itibaren zincir marketlerin ürün ve şube verilerini sisteme girilmesini istediğine göre, bu sistem olmadan mı kanun çıkartıldı? Eğer bu sistem varsa biz niye göremiyoruz? Şayet sistem yoksa hiçbir hazırlık ve sistem olmadan bu yönetmelik ilavesi niye yapıldı? Uygulanmayacak yönetmelik niye çıkartıldı ve bu değişiklik zincir marketlere çeki düzen verilmesini sağlayacağı yönünde tüketiciye sunuldu.

Düşünce olarak güzel olan bu uygulama niye sistemleşemedi? Kim görevini yapmadı ya da savsakladı?

Bu sorunun cevabını Ticaret Bakanımız sayın Prof Dr. Ömer Bolat da merak ediyor mudur?

Av. İbrahim Güllü

TÜKONFED Başkan Vekili

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*