Ubuntu

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için ruhu: Ubuntu

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için yada birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için sözünü nasıl söylerseniz söyleyin birlik ve dayanışmanın, kenetlenmenin ifadesidir. Kısaca sen ben yok biz varız demenin en güzel sloganlaşmış ifadesi.

İsviçre’nin ulusal sloganı da olan bu ifade Üç Silahşorlar ve Dartanyan‘ın ortak repliği olarak meşhur olmuştur.

Bir başka açıdan ise bir bağlılık yemini ve kendisini aşmanın, müşterek menfaat için şahsi menfaatin yok edilmesi, havuzda eritilmesidir. Kendi menfaatini toplumun menfaatine tercih etmemektir. Nefsinde ölmek ama başkasının nefsinde yaşamak.

İnsanları ortak hedeflere yönelten ve yükselten sihirli anahtar. Bir yücelik göstergesi. Kendini aşmışlığın ifadesi ve adanmışlık ruhu.

Bu ruhla hareket edildiğinde başarı elde edilebilir. İşte size yaşanmış bir örnek:

Afrika’da çalışan bir Antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önermiş. Ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşanın ödülü o meyveleri yemek olacakmış. Onlara; “Hadi, şimdi başlayın birinci olan ödülü alacak” demiş.

Antropologun sözü biter bitmez bütün çocuklar el ele tutuşup, koşup ağacın altına beraber varmışlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlamışlar. Çok şaşıran antropolog, çocuklara neden böyle yaptıklarını sorduğunda ise çocuklar şu yanıtı vermişler;

Bu “Ubuntu” dur. Nasıl olur da diğerleri mutsuz iken birimiz o ödülü yiyebilir ki?” Daha sonra “Ubuntu”nun anlamını açıklamışlar çocuklar; “Bizim dilimizde Ubuntu “Ben biz olduğumuz için “Ben’im” demektir!”

Toplum huzuru, barışı ve geleceği ubuntu ruhuna sahip, hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için düşüncesiyle hareket eden insanların varlığı ile sahip olunabilecektir. Bu ruha ve düşünceye sahip oluncaya kadar da toplum da kavgaların, çekişmelerin önü alınamayacaktır.

Kendini aşmış, toplum için yaşayan insanlara bugün her şeyden daha çok ihtiyacımız var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*