Üniversite Tercihinde Önemli Noktalar

ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

Günümüzde çocuk okula başladığı andan itibaren hayatlarının önemli bir kısmı çeşitli sınavlara hazırlanarak geçiyor.

Her öğrenci ve ailesi daha iyi bir akademik eğitim için emek harcıyor. Bu nedenle öğrenciler çeşitli sınavlara hazırlanarak zamanını geçirmek durumunda kalıyor. Üniversite eğitimi almanın önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Hedeflediği mesleğe sahip olmak isteyen pek çok kişi, eğitim durumlarını kanıtlamak amacıyla sınavlara giriyor. Bu sınavlardan biri de üniversite sınavı oluyor. Üniversite eğitimi almak isteyen herkesin belli başlı üniversite sınavlarına girip gerekli puanı alması gerekiyor.

Bu yıl da YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite sınavı maratonun son aşaması olan tercih dönemi de başlamış oldu.

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, öğrencinin sıralamasına göre tercih yapmaya hak kazandığın bölümü ve üniversiteleri öncelikle belirlemeli. Sıralamaya göre tercih listesi hazırlamak, genellikle puana göre hazırlamaktan daha geçerli bir yöntemdir. Her yıl boş kontenjanlar için üniversite ek yerleştirilme şansı olduğu da bilinmeli. Çünkü yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM ek tercihler için boş kontenjanları açıklar. O nedenle sürekli takipte olmalı.

Üniversite ve bölüm seçimi yaparken tercih kılavuzunda yer alan “Özel Koşullar ve Açıklamalar” bölümünü mutlaka dikkatlice hatta aile ile veya rehber öğretmen / danışman ile birlikte incelemelidir.

Üniversite, bölüm, şehir tercihi öğrencinin ve hatta ailesinin de hayatında vereceğin en önemli kararlardan biri. Üniversiteye gidilen yer ve tercih edilen bölüm, öğrencinin kişisel ve profesyonel yaşamın üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak.

Her yıl binlerce öğrenci, tercihlerinde yapılan hatalar sonucu  istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilmekteler. Birçok öğrenci duygularıyla, içgüdüsel hislerle ya da çok sınırlı kıstaslara bağlı olarak üniversite tercihi yapıyor.

Zamanın neler getireceğini elbette bilemeyiz, ancak bu kadar önemli bir kararı da günümüz şartlarını göz önüne alarak ince eleyip sık dokuyarak vermek gerekir.

Hayatımızın her aşamasında tercih yapmak durumundayız. Tercih yaparken genellikle birkaç seçenek karşımıza çıkar. Bizim için en önemlisi bu seçenekler arasından bize en uygununu seçebilmektir. Sonuçta ulaştığımız her nokta daha önce yaptığımız bütün tercihlerimizin toplu sonucudur.

Üniversite tercihinde bulunurken; konum, büyüklük, maliyet, akademik kalite, kampüs güvenliği, yan dal olanakları, sosyal olanaklar gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede tercih listen daralacaktır. Böylece o okulun sana uygun olup olmadığına ailece karar verebilirsiniz.

Yaşantımızdaki doğru tercih konularından birisi de meslek ve üniversite seçimi. Öncelikle tercih sürecinde okumak istenilen bölümde kararlı olmak gerekli. Seçimi yapılacak olan bölüm yani meslek, ömür boyu yapılacaktır. Kendi kişiliğinize en uygun  olduğunu düşündüğünüz  ve  yaşamak istediğiniz hayatı planlayarak seçiminizi yapın. ”Ailem, sevdiklerim kırılmasınlar, puanım çok iyi boşa gitmesin“ gibi düşüncelerle  pek  okumayı düşünmediğiniz bir üniversite veya bölümü seçerseniz ilk adımda yanlışı atmış olursunuz. Tercih listenizi en yüksekten en düşüğe doğru değil, okumayı en çok istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre oluşturun.

Tercih edilen bölüm alınan puan ile doğrudan bağlantılı olmayabilir. Tercih listenizi en yüksekten en düşüğe doğru değil, okumayı en çok istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre oluşturun. Çünkü üniversite yaşamız sizin gelecek mesleğiniz kapılarınızdan birisi. Girmiş olduğunuz bölümü yani mesleğinizi severek yapmanız derece önemli. Bu nedenle öncelik tercih yaparken ısrarla, severek ve istekle okuyacağınız bölümü seçmeniz olmalı.

Tercih listenizi oluştururken bölüm konusunu netleştirdiğiniz de İkinci basmak hangi üniversiteyi tercih edeceğiniz olmalı. Bu durumda ailenizin bulunduğu ilde mi, yoksa farklı iller olabilir mi?

Ailenizin bütçe veya puan durumunuza göre, devlet üniversitelerimi yoksa özel üniversitelerimi tercih edeceksiniz. Bunu çok çok iyi analiz etmeniz gerekli.

Özel üniversite tercihleri, devlet üniversitelerine oranla farklı bir kanaldan yapılmıyor. Vakıf üniversitesi tercihinde bulunurken de aynı kıstasların geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Vakıf üniversitelerinde yer alan bölümler genellikle devlet üniversitelerine oranla daha düşük bir puana sahip olabilir. Buna karşın bu üniversitelere öğrenci eğer burssuz olarak girecekse her yıl artarak belirlenen ücreti göz önünde bulunmak gerekir. O nedenli burslu özel üniversite seçeneklerini iyi incelemeli.

Her iki konumdaki üniversitelerin sağlayacağı artı  ve eksileri belirleyerek, oralarda da üniversitelerin akademik kadroları, yurt dışı olanakları, eğitim dili ve ikinci dil öğrenme imkanı, yayınlanmış olan  makale konuları ve  yıllık makale  sayılarını, staj olanakları, yurt dışı öğrenci değişim programları nelerdir dikkatli bicimde araştırmalı.

Eğer tercih edilecek üniversiteler öğrencinin ailesinin bulunduğu ilin dışında ise devlet ve özel yurtlar, ev kiraları, apart imkanları, üniversite arasındaki ulaşım olanakları nelerdir, size zaman kazandırma veya zaman kaybettirme gibi neler yaşatacaktır sorgulanmalı.

O seçtiğiniz üniversitenin kampüsü alanı, öğrenci kulüpleri, kütüphanesi, spor olanakları, yapılan etkinliklerinin de beklentilerinizi karşılayıp karşılayamayacağını araştırın.

Tercih sürecinde okullarınızdan, profesyonel  danışmanlardan veya  çevrenizde benzer bir tercih süreci yaşayan birilerinden destek isteyiniz. Okumak istemediğiniz bir bölümü baskı ve yönlendirme sonucu tercih etmekten kaçının. Elinizde bulunan puandan bağımsız olarak en çok istediğinizden başlayarak tercih yapın ve daha aşağısına razı olmam dediğiniz tercihi en alta yazın.

Bu anlamda şu soruları cevaplayabilirsin:

* Bu üniversite ve bölüm akademik olarak tatmin edici mi?

* Üniversitenin lokasyonu nasıl?

* Kampüs yaşamı nasıl? Burası istediğim gibi bir kampüs mü?

* Bu üniversiteye gidersem nerede yaşarım?

* Üniversitenin bulunduğu şehirde maliyetleri karşılayabilir miyim?

* Üniversitenin sosyal olanakları neler?

* Şehrin ulaşım imkânları, konut giderleri, sosyal yaşantısı nasıl?

* Bu üniversite ve bölümün kariyer olanakları neler?

Önemli olan bir yerlere yerleşmekten çok mutlu olabileceğiniz ve sizi geleceğe taşıyabileceğine inandığınız alanlarda yol almanızdır.

Tercih yaparken, öncelikli olarak yukarıdaki sorulara cevap vermeli, nasıl bir üniversite istediğini belirlemelisin. Puanın yettiği için istemediğin bir bölümü seçmek, genellikle daha büyük sorunlara yol açar.

Sonuç olarak üniversite alan seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konuları da şöyle özetleyebiliriz;

* Başarı sıralaması dikkate alınmalı, puana göre değil, sıralamaya göre tercih yapılmalı.

* Öğrenci sadece okumak istediğin üniversiteleri ve bölümleri listeye dâhil etmeli

* Bir bölüme yerleşerek, gelecek yıl yeniden sınava girildiğinde OBP katkının yarıya düşeceğini unutulmamalı.

* Kontenjanları karşılaştırılarak önceki seneye oranla kontenjan artmışsa o programın başarı sıralaması düşeceğini tahmin etmeli

* Kılavuzu detaylı bir biçimde okunmalı.

* Sınav sonuç belgesinde yazan başarı sıralamalarını ve puanları doğru şekilde analiz etmeli

*Günümüzde yeni meslek alanları oluşmakta, farklı meslekleri araştırarak ve mümkünse bunların geleceği ile ilgili uzmanlar ile konuşmalı ve kariyer açısından geleceği olan bölümleri tercih etmeye çalışmalı.

Geleceğimizin mimarları olan gençlerimiz  sorumluluğunu bilen, neyi neden istediğini bilen, vicdanlı, bilgili ve donanımlı, özünde mutlu  bireyler olmanız dileğiyle yolunuz aydınlık olsun.

Rukiye Orhan

Eğitim Sorunları Derneği Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*