VERSODER Başkanı Görünmez: Vergiyi artırmak son çare olsun

Gelir yaratıcı önlemler kapsamında ikinci bir dizi düzenleme ile vergi ve harçlarda artırıma gidildi. Vergi Sorunları Derneği Başkanı Muhterem Görünmez, “Vergi kalemlerini arttırmak, en son çare olarak düşünülmelidir” dedi.

Vergi ve harçlar, Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte zamlandı. Birçok kalemde vergisel oranlar arttırıldı. Bunlar arasında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ek ödemesi, Kurumlar Vergisi oranının yükseltilmesi, akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışı, yargı harçlarının arttırılması gibi toplumu doğrudan etkileyen kalemlerde artışlar yapıldı.
“GEREKÇE OLARAK FİNANSMAN AÇIĞI GÖSTERİLDİ”
Vergi Sorunları Derneği (VERSODER) Başkanı ve Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Vergi ve Mali İşler Komisyonu Üyesi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Muhterem Görünmez, son zamları değerlendirdi. Görünmez, “Bu düzenleme ile Hazinenin gelir kaynakları arasında yer alan doğrudan vergilerden olan Motorlu Taşıtlar Vergisi de 2023 yılı için iki katına çıktı. Ek vergilere gerekçe olarak, deprem sonrası ortaya çıkan finansman
açığının kapatılması gösterildi. Birçok vergi kaleminde artışa gidildi” dedi.
“İFLAS VE KONKORDATOLAR ARTABİLİR”
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin de Özel İletişim Vergisi gibi ek düzenleme ile yapılan artışların kalıcı hale gelmemesini temenni ettiklerini söyleyen Görünmez, “Bilindiği üzere 1999 depreminden sonra 1999 yılı Kasım ayında Özel İletişim Vergisi’nin geçici olarak getirildiği söylenmiş, ancak 2003 yılında kalıcı hale getirilmiştir. Motorlu Taşıtlar Vergisi de iki katına çıkartılan düzenlemenin 2023 yılı için geçerli olduğu belirtilmekte. Devletin borçların özelikle
dolar ve faiz girdi maliyetlerinin artmasına paralel olarak yükselmesi ticari işletme ve firmalarda iflas ve konkordatoların artmasına neden olabilir” diye konuştu.
“YERLİ SERMAYE EL DEĞİŞTİREBİLİR”
Vergiyi arttırmanın süreci hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade eden Görünmez, “Vergi kalemlerini arttırmak en son çare olarak düşünülmesi gerekir. Yerli şirketlerimizde iflas ve konkordatoların artması yerli sermayenin el değiştirmesine neden olması tehlikesi göz ardı edilmemelidir. Yerli şirketler desteklenmeli ve kredi imkanları sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Haber: Duygu TEKİN

‘Vergiyi artırmak son çare olsun’

Kaynak : https://www.akdenizdeyeniyuzyil.net/vergiyi-artirmak-son-care-olsun/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*