Adam ve Adamlık Girişimi

ADAM VE ADAMLIK GİRİŞİMİ

Adam var, adam görünümlü adamlık girişimcileri var.

Adamlık ilkeli, güvenilir, dürüst ve sözünün eri olmayı ve en önemlisi de hakperest olmayı gerektir.

Surete adam gözüken adamlık girişimcileri hiçbir zaman göründükleri gibi değildirler. Bunlar kendi şahsi menfaatlerini ve keyiflerini her şeyin üstünde tutarlar. Bunlardan adalet, arkadaşlık, dostluk, kardeşlik, hakkaniyet, fedakârlık beklemek hayal gibi bir şeydir. Hakperest, hatta hak ve dava adamı kişiler gibi gözükselerde gerçek yüzleri er geç ortaya çıkmaktadır. O yüzdendir ki iç yüzlerini anlayan kişilerce kapıya konulmuş ve konulmaya mahkûm olmuşlardır.

Adam görünümlü adamlık girişimcisi bu karaktersizler de menfaatçılık, makam sevdası, adam kayırma, adam satma, yol arkadaşlarını yarıda bırakma ve arkadan vurma, karşı cinse zaafı yüzünden en yakın arkadaşlarını satma, hakkı çiğnemekten çekinmeme olağan ve sık rastlanan durumlardır.

Bu karaktersiz ham ruhlar ile yola çıkılamayacağını, yola çıksanız da yolda kalacağınızı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Deniz, okyanus aşmak bir yana derede boğulacağınızı, bırakın Everestlere aşıp zirvelere çıkmayı Ural-Altay dağlarını dahi aşamazsınız.

Bunlar o kadar kibirlidirler ki, kendilerini bir şey sanırlar. Nereden ve nasıl geldiklerini bilmeden çaka satmayı da ihmal etmezler. Benlik duyguları alabildiğine gelişmiştir.

O yüzdendir ki herkese yukardan bakmayı, küçümsemeyi alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirmişlerdir.

Ama bilmiyorlar ve akıl etmiyorlar ki; her şeyin bir vakti ve zamanı olduğunu.

Büyük dava ve düşünce adamı Gandhi;

İlk önce seni umursamazlar, sonra sana gülerler, sonra seninle kavga etmeye başlarlar ve sen kazanırsın” diyerek bu hakikate parmak basmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*