Gerçek ve Samimi Dostlar

Gerçek ve Samimi Dostlar

Dost kalmak istiyorsanız, kimsenin ne yaptığına karışmayın yeter.

Herkes ve her toplum, tüm insanlarla ve arkadaşları ile hep dost kalmak ve toplum nezdinde sevilmek, sayılmak ister. Ancak o bu kadar basit bir durum değildir. Çünkü,  bunun şartları da olduğunu unutmamak gerekir.

Mesela; Kimsenin HARAM veya HELAL demeden kazandığına veya dolaylı yönden ÇALDIĞINA karışmayacaksın. Görsen de bilsen de susacaksın veya kafanı çevirip  görmezden geleceksin. Eline fırsat geçtiğinde ister para olsun, ister mal olsun, eğer ki talana göz yumuyorsa bu TALANINA göz yumacaksın ki sende kıyısından köşesinden sende nemalan.

Üç kuruş fazla kazanmak ve kendini kurtarmak uğruna aslı olmayan ister ticarette olsun ister özel hayatta olsun çok para kazanma hırsı yüzünden YALANINA, hatta hatta para kazanarak haram mı, helal mi olup olmadığına bakmadan ister kul hakkı olsun, ister devletin malını yesin, siz siz olun ses çıkarmayın, hatta hatta böbürlene böbürlene anlatırsa da iyi yapmışsın deyin. Hatta hatta yanlış olduğunu bildiği  halde yanlışa, doğru diye  yanlış da diretiyorsa yine onu haklı çıkarın ve çok haklısın deyin ki yapmacık dostlarla aranız açılmasın.

Birde ister siyasi, ister kafa yapısına kendi fikrine uymadığı ve size zorla kendi fikrini kabullendirmeye kalktığında işte o zaman o kişiler sizi dost olarak değil, hatta bize ayak uydurmuyor diye sizden uzaklaşmak için çeşitli bahaneler üreterek sizinle irtibat ve diyaloğu keser. Sadece sizi gördüğü yerde tek söylediği söz veya kelime, sözde dost muşsunuz gibi toplumda veya birebir de yüzlü gözükmek için DOSTUM diye hitap eder. Sizde sanırsınız ki gerçekten DOST.

Oysaki dürüst kişiler bunlara prim vermez, eyvallah demez.

Dostum dedi diye inanan da tatbiki çıkmaz.

Tabii ki bu DOSTUM kelimesini yersen.

Ancak yukarıda saydıklarımıza ne yaparsa yapsın karışmaz iseniz ve ona inanır gibi yaparsanız en büyük sıkıntı da burada belki inanır gibi yapmanız o kişiyi daha çok yalana, dolana, yukarıdaki saydıklarımızı mubah saymaya kalkar.

O tür kişilere pirim verirseniz İnanın sizden iyisi, sizden dürüstü yoktur. Ancak insanın yaşadığı ortamda NAMUS, ŞEREF kavramından uzaklaşarak boyun eğmek her dürüst insanın işi değildir.

Yani kısacası iki yüzlü olmayı kabullenebiliyorsanız dostunuz da bol olur, seveniniz de bol olur.

Bize GERÇEK ve SAMİMİ DOSTLAR OLSUN YETER.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*