Yakıyorsun Ya Hiç Acımadan

Yakıyorsun Ya Hiç Acımadan

Memleketin dört bir yanından maalesef yangın haberleri geliyor. Her sene yaşanan ve kanıksanan bu haberler ciğerlerimizi yakıyor.

Aslında yanan sadece orman değil; ağaçlar, bağlar, bahçeler, hayvanlar, evler. Onlar sadece orman değil, canlılar için ev, hayat alanı ve ciğerlerimiz.

Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre Ağustos ayının ilk haftasında ülke genelinde 105 orman yangını çıktı. Binlerce ağaç yüz binlerce hayvan yanarak öldü!

Ormanlar ile birlikte bütün doğadaki canlılar, ciğerimiz yanıyor, yanmasına da yangın söndürme konusunda yaşanan yetersizliklere karşı halkta çok büyük tepki var.

Ülkemizde sadece toplam 34 yangın söndürme helikopteri olduğu söyleniyor. Orman yangınlarının önüne mutlaka geçilmeli, anında ve etkili müdahale ile söndürülmelidir. Yeterli yangın söndürme araç ve ekipmanımız yoksa yaz ayları için geçici de olsa ekstra tedbirler alınmalı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Yangın fırsatçıları var” şeklinde bir açıklamada bulundu. Bakan bir şey söylüyorsa bir dayanağı ve bildiği bir şey vardır diye düşünmek gerekir. Rantın en yüksek olduğu en güzel ve değerli yerlerde yangın çıkıyor hem de rüzgarın en şiddetli olduğu saatlerde. Bu da bakanın sözünü doğruluyor.

Kimdir bu yangın fırsatçıları? Geçmişte yangın fırsatçılığı yapanlar kimlerdi? Fırsatçıların yaptıklarının hesabı sorulmuş mudur? Bunlar afişe edilmiş midir? Bunlar şimdilik meçhul.

Bakanın bu açıklamasından anlıyoruz ki Orman yangınlarının bazıları kasıtlı çıkartılıyor.

Her Orman yangının sonunda klasik bir söylem olan “yanan yerler yeniden yeşillendirilecek” sözlerinin arkasından dikilen otelleri gördükçe yangınların boşuna çıkmadığını anlıyoruz.

Madem ki Orman yangınlarını fırsat olarak görenler var, o zaman bunlarla mücadele etmek de halka, sivil toplum kuruluşlarına ve yetkililere düşmektedir.

Top yekun bir ağaçlandırma seferberliği, kampanyaları başlatılmalı. Tam bir milli mücadele ruhuyla hareket edilmeli. Geçmişte orman olan ve sonradan oteller yükselen yangın fırsatçılarının yapıları söküp atılmalı ve ağaçlandırılmalı. Toptan yangın fırsatçılarına geçit yok mesajı verilmeli.

Ne düşünceyle, ne amaçla yakıyorlarsa, yakanlara millet olarak “yakıyorsun ya acımadan ciğerimizi, senin de ciğerin yansın” mesajını vermeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*